Historia szkoły
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Excepturi perferendis magnam ea necessitatibus, officiis voluptas
Tragiczne warunki panujące w budynku starej szkoły, sypiące się ściany, wadliwa instalacja elektryczna, grożąca w każdej chwili awarią i pożarem oraz sanitariaty na zewnątrz budynku, urągające pod każdym względem wszelkim zasadom higieny, spowodowały, że na zebraniu wiejskim z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w dniu 25 stycznia 1985r podjęto decyzję o budowie nowej szkoły.
Powołano do życia Społeczny Komitet Budowy Szkoły w Kołaczkowie. Dzięki zebranym składkom pieniężnym od mieszkańców wsi, udało się otworzyć konto w banku i rozpocząć gromadzenie środków finansowych na budowę szkoły. Ponadto każdy mieszkaniec wsi zadeklarował również pomoc w formie pracy społecznej przy rozpoczęciu budowy. Przyznane środki finansowe ze szczebla wojewódzkiego, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Urzędu Gminy i Miasta Szubin, oraz partycypacja miejscowych i szubińskich zakładów pracy, pozwoliły na opracowanie dokumentacji technicznej, zgromadzenie odpowiedniej ilości materiałów budowlanych i sprawne rozpoczęcie budowy.
15 grudnia 1987r dokonano uroczystego wmurowania kamienia węgielnego w budowanej czynem społecznym Szkoły Podstawowej. Prace przebiegały rytmicznie do końca 1989 roku, niestety z braku środków finansowych zostały przerwane. W czerwcu 1992 roku dzięki porozumieniu zawartym między przedstawicielami Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy a przedstawicielami Urzędu Gminy i Miasta w Szubinie, prace przy budowie zostały wznowione. Fundusze przekazane przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy i Urząd Gminy i Miasta Szubin pozwoliły na doprowadzenie całego budynku pod dach oraz wstawienie wszystkich okien. Zamontowanie i uruchomienie pieca olejowego, pozwoliło na dokończenie prac wewnątrz budynku. W kwietniu 1996 roku prace przy budowie części B zostały zakończone. Zakończył się pierwszy etap inwestycji.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 1996/1997 odbyło się 1 września 1996 roku w nowym budynku szkoły. 20 grudnia 1999 roku oddano do użytku szkolnego tak potrzebną dzieciom salę gimnastyczną z prawdziwego zdarzenia z nowoczesną nawierzchnią i zapleczem: sanitariaty, szatnie, natryski.23 września 2016 roku odbyła się uroczystość podczas której szkole wręczono sztandar oraz nadano imię Andrzeja Grubby.
W latach 1992-2012 dyrektorem szkoły był pan Jacek Osiński. Obecnie stanowisko to zajmuje pan Maciej Lisowski.